Skip to main content
kara delik

Cebinizde Madeni Para Yerine Kara Delik Olsa Ne Olurdu?

Madeni para büyüklüğünde bir kara delik aniden yanınızda belirseydi başınıza ne gelirdi?

Kısa cevap: ölürdünüz. Uzun cevap: duruma göre değişirdi.

Madeni bir para ağırlığında bir kara delik mi, yoksa madeni bir para genişliğinde bir kara delik mi?

Madeni Para Ağırlığında ise:

5 gram ağırlığında bir madeni paranın sihirli bir şekilde bir kara deliğe çöktüğünü düşünün. Bu kara deliğin yarıçapı 10 üzeri -30 metre civarında olurdu. Karşılaştırırsak, bir hidrojen atomunda bu değer 10 üzeri -11 civarındadır.

Yani bir kara delik, bir atomla karşılaştırılınca bir atom ile Güneşi karşılaştırdığımız oranda küçük kalır. Hayal edilemeyecek derecede küçük! 

Ayrıca küçük bir kara delik, Hawking radyasyonu tarafından hızla çürümeye uğradığından ömrü hayal edilemeyecek derecede kısa olurdu. Sahip olduğu o küçük ağırlığı 10 üzeri -23 saniyede yayardı.

5 gramlık ağırlığı 450 terajul enerjiye dönüşürdü, ki bu da Hiroshima ve Nagasaki'ye düşen atom bombalarının birleşiminden daha büyük bir patlamaya yol açardı. Bu durumda, ölürdünüz. Ayrıca madeni paranızı da yitirirdiniz.

kara delik

Madeni Para Genişliğinde İse:

Eğer kara delik, madeni bir para genişliğinde olsaydı bu sefer daha ağır olurdu. Aslında, madeni para genişliğinde bir kara delik Dünya’nın ağırlığından biraz daha ağır olurdu.

Yüzeysel kütle çekimi gezegenimizin şu anda yaptığından bir seksilyon (bir milyar kere milyar) daha fazla olurdu. Maruz kalacağınız gelgit etkileri hücrelerinizi parçalara ayıracak kadar kuvvetli olurdu.

Kara delik, daha siz farkına bile varamadan sizi yemiş bitirmiş olurdu. Kütle çekim kanunları hala aynı olmasına rağmen, böyle büyük nesneler etrafında deneyimleyeceğiniz yer çekimi fenomeni daha farklı olurdu.

Kütle çekimsel çekim aralığı siz bir şeyden uzaklaştıkça azalmakla birlikte tüm evren boyunca uzanır. Şu anda Dünya’da, başınız ve ayak parmaklarınız, gezegenimizin merkezine yaklaşık olarak eşit uzaklıktadır.

Fakat madeni para büyüklüğünde bir kara deliğin üzerinde dursaydınız, kafanız merkeze yüzlerce kat daha uzak olurdu. Ayaklarınızda ki yer çekimi kuvveti on binlerce kat daha fazla olurdu ve sizi milyarlarca parçaya ayırırdı.

Fakat kara delik sadece sizi parçalamakla kalmayacaktır. Artık varsaydığımız kara delik, Dünya-Ay-Ölüm Deliği sisteminde kütle çekimi olarak baskın kısma sahip.

Böyle bir durumda kara deliğin gezegenin merkezine batarak gezegeni içten dışa tüketebileceğini düşünebilirsiniz.

Aslında, Dünya da kara deliğin üzerine giderek etrafta sallanmaya başlar, sanki kara deliği yörüngesine almış, ve kara delik, etrafındaki kütle yığınını yermiş gibi, ki bu çok daha fazla ürkütücü.

Dünya içeriden yendiğinden dolayı, artık kara deliği dar bir alanda çevreleyen sıcak kayalardan oluşmuş bir dağınık disk haline döner. Kara delik beslenmeyi bitirinceye kadar ağırlığını ikiye katlar.

kara delik

Ayın yörüngesi artık daha eliptik bir haldedir. Güneş sistemi üzerindeki etkiler ise korkunç bir şekildedir. Kara delikten doğan gelgit kuvvetleri, muhtemelen Dünya yakınındaki asteroidleri dağıtırdı, hatta belki de asteroid kuşağındakileri bile.

Kara delik, Güneş sistemine hızlı ve kontrolsüz bir şekilde taşlar gönderirdi. Önümüzdeki birkaç milyon yıl için bombardımanlar ve oluşturduğu etkiler normal gibi karşılanırdı.

Tüm olanlardan sonra gezegenler hafiften etkilenir, fakat aynı yörüngelerinde kalırlardı. Önceden Dünya olan kara delik, Güneş etrafındaki hareketine eskisi gibi devam ederdi.

Bu durumda, yine ölürdünüz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir