Skip to main content
bilim insanı

Araştırmaları Hayatlarına Mâl Olan 8 Bilim İnsanı

Eğer bugün Cern`de evrenin sırlarını araştırabiliyor, kainatın en derin köşelerini teleskoplarımızla gözlemleyebiliyor ve en kötü hastalıklara karşı çare bulabiliyorsak bunu hiç bir beklentileri olmadan hayatlarını bilime ve bize adamış bilim insanlarına borçluyuz.

Eski zamanlarda bilimsel araştırmalar sırasında alınması gereken güvenlik önlemleri belirli bir standartta ulaşmadığından ve o zamanlar da radyoaktivite gibi çok tehlikeli alanlar da yeterince bilgi sahibi olunmadığından dolayı bir çok bilim adamı üzerinde çalıştıkları araştırmalar sebebiyle hayatlarından oldu.

Araştırmaları hayatlarına mâl olan bilim insanları bilimselkafe de…

 

Sieur Freminet (1772)

Sieur Freminet

Sizlere hikayesinden bahsetmek istediğim ilk isim Sieur Freminet. Kendisi su altında nefes almayı sağlayabilen bilinen ilk dalış kıyafetlerinden birisinin mucidi olarak bilinir. Sizlere anlatacağım bilim insanları arasında  Freminet en eski ölüm tarihine de sahip.

Freminet bir gün icadını su altında denerken makinanın hava ulaştırma sisteminde çıkan bir sorun sebebiyle yaklaşık 20 dakika sonra oksijen yeterliğinden hayatını kaybetti.

Jean-François Pilatre de Rozier (1785)

Jean François Pilatre de Rozier

1772 yılında Sieur Freminet bilim için hayatını kaybetmişken 1785 yılında acı bir ilk yaşandı. Bilim Jean-François Pilatre de Rozier`ide hayattan aldı. Sıcak hava balonlarına büyük ilgi duyan Jean-François ilk başta ördek ve koyuları uçurmaya çalışarak deneylerine başladı.

457 metre yükseklikteyken patlayan balonu sebebiyle hayatını kaybeden bilim insanı aynı zamanda bilinen ilk ölümlü hava aracı kazası kurbanı olarak ta tarihe geçti.

Max Valier (1930)

Max Valier

Sözünden edeceğim bir diğer bilim insanı da Max Valier. Kendisi hayatını roket bilimi gücü ile çalışan kızak ve trenlere adamıştı.

Bu tutkusu maalesef kendi sonunu da hazırladı. 1930 da Valier sıvı yakıtla çalışan bir roket üretebilmek için yaptığı çalışmalar sırasında laboratuvarın da bir sıvı oksijen motorunun patlaması sebebi ile hayatını kaybetti.

Tim Samaras (2013)

Tim Samaras

Daha güncel bir örnek ile anlatmamız gerekirse daha iyi bilebileceğiniz Tim Samaras`ı es geçmek olmaz. Bir National Geographic kaşifi olan Samaras fırtınaların izleyebileceği rotaları daha kolay tahmin edilebilir hâlâ getirmek için hayatının en büyük tutkularından biri olan hortumların peşinden koşan bir meteorologtur.

2013 yılında fırtına peşindeyken bir hortumun Samaras`ın içinde bulunduğu  arabayı yakalaması sebebiyle hayatını kaybetti. Samaras`ın oğlu da olay yerinden 2.4 km uzakta ölü bir şekilde bulundu.

Harry K. Dadhlian Jr. (1945)

Harry K Dadhlian Jr

Ölüm sebeplerinin en kötülerinden birisi olan radyoaktiviteden bahsetmemek olmaz. Radyoaktivite dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk isim Harry K. Dadhlian Jr. olmasada bu bilim insanı radyoaktivite çalışmaları uğruna bilime verilen kurbanlardan bir başkası.

1945 yılında ABD Los Alamos ulusal laboratuvarlarında yapılan atom bombası denemeleri sırasında acı bir kaza meydana geldi. Dadhlian Jr. plütonyum çekirdeklerinin birisinin üzerine tunçtan yapılmış bir tuğla düşürdü. Bunun sonucunda vücudunda aşırı radyasyonun etkileri görülmeye başlandı.

Önce elleri kabardı sonra bu kabarıklıklar gittikçe parlak bir hal aldı. Daha sonrasında Dadhlian Jr. komaya girdi. 25 günlük hayat mücadelesi ölümünü engelleyemedi. sonuç olarak radyasyon zehirlenmesiyle hayatını kaybetti.

Elizabeth Fleischman Ascheim (1905)

Elizabeth Fleischman Ascheim

Size anlatmak istediğim bir diğer bilim insanı da Ascheim. Kendisi vücutta tespit edilemeyen mermi gibi bazı yabancı maddelerin yerini belirleyebilmek için araştırmalar yapıyordu.

Hatta askeri hastaneleri X ışını ile tanıştıranın Ascheim olduğu söylenir. Malesef bu bilim insanımızda Dadhlian Jr. gibi radyasyona bağlı ölümcül kanser sebebiyle hayatını kaybetti.

Marie Curie (1934)

Marie Curie

Sizlere anlattığım bilim insanlarının ölüm sebebi genellikle radyasyondu eğer radyasyondan bahsediyorsak elbette ki Polonyalı bilim insanı Marie Curie`den bahsetmemek olmaz.

Deneyleri sebebiyle 30 yıldan fazla bir süre yüksek oranda radyasyona maruz kalan Marie Curie lösemiden dolayı hayatını kaybetti. Günümüzde nükleer bombalarda kullanılan ve Curie`ye Nobel ödülünü getiren radyum elementi aynı zamanca Curie`nin ölümüne de sebep oldu.

Radyumu çıplak elleri ile tutan Curie`nin el yazması notlarına şimdi bile özel koruyucu önlemler alınmadan yaklaşılamıyor.

Alexander Bogdanov (1928)

Alexander Bogdanov

Hikayesini anlatacağımız son isimse Alexander Bogdanov`dur. Ünlü fizikçi kan transferinin sonsuz gençlik formülü olduğuna inanıyordu. Bu düşüncesi uğruna yaptığı deneylerde kendisine yabancılardan kan transferi yapıyordu.

Sonsuz hayatın formülünü bulmaya çalışan Bogdanov ironik bir şekilde bu denemeleri sırasında bir öğrencisinden aldığı kan da tüberküloz ve sıkma mikropları bulunması sebebi ile hayatını kaybetti.

Anatoli Bugorski

Bilim tehlikeli bir serüven. Eğer bir alanda ilk çalışmayı yapan kişi iseniz riskleri tekrar tekrar gözden geçirmekte fayda var. Ancak bazı bilim adamları ise inanılmaz bir şekilde çok büyük felaketleri ufak tefek sıyrıklarla atlatabiliyorlar.

Örneğin Anatoli Bugorski  Cernde ki büyük hadron çarpıştırıcısı gibi bir parçacık hızlandırıcısının ışınına maruz kalan Bugorski ölümcül dozda radyasyon aldığını düşünen doktorlar tarafından ölmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Üstelik proton ışını kafasının tam içinden geçmişti.

Ancak Bugorski yaşamaya devam etti ve akademik kariyerinde başarı basamaklarını da tırmandı. Bugorsi bugün 73 yaşında, evli ve bir çocuk babasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir